11. dubna 2017

Když slunce hřeje,

          nebe je bez mráčků a venkovní teploty dávají ochutnat trochu z léta (jako tomu bylo v minulých dnech), tak mi to vždy připomene můj vysněný životní styl: lehce si proplouvat životem, užívat si dlouhé obědy, u snídaně popíjet espresso, u večeře zase dobré víno, lenošit si po kavárnách, procházet se městečkem a v košíku si nést sladce vypadající a chutnající ovoce, ve vzduchu rozpoznávat slanou vůni moře… a to vše zažívat v klidu, bez stresu a spěchu… Pokud to náhodou není poznat, tak mým inspirujícím životním stylem je ten jihoevropský :-) A především ten italský… Pro Itálii mám slabost, a kdybych si mohla vybrat, kde bych se chtěla narodit, bylo by to v této zemi vynikajících pizz a těstovinových jídel, vín, hlučných debat, krásné přírody a lehkosti žití… (a samozřejmě „ráji“ bezlepkářů).



          A pokaždé, když mi dá slunce pocítit alespoň trochu té letní slunečné atmosféry (ehm… což tedy opravdu není dnes), si na tento svůj snový život vzpomenu. Nicméně, protože jsem alespoň z malé části realista, mi je jasné, že tímto způsobem v nejbližších letech žít nebudu (…protože jsem ale z té větší části optimista, tak nepřestávám věřit, že se mi to jednou nějakým zázrakem povede :-) ), a tak se alespoň snažím si ten jihoevropský životní styl vnášet po troškách do svého současného života. Momentálně tedy především po té hmotné stránce, protože nastavit se vnitřně na tu uvolněnou pocitovou stránku tohoto životního stylu není tak snadné, že…

         Ale zpátky k tomu, co mi pomáhá k lehké uvolněné náladě, když začnu ve vzduchu cítit letní teploty. Nejčastěji se to odrazí na mé kosmetice a jídelníčku… I když na tom jídelníčku jen tak sporadicky, protože čas a energii na obíhání obchodů/trhů a shánění čerstvých kvalitních potravin a kuchtění zdravých salátů momentálně nemám. Většinou to v posledních letech proto končí tak, že si ve zdravé výživě koupím něco nového, co se tváří zdravě a předstírám, jak své tělo připravuji na léto… O něco více si tedy aspoň dělám k rychlému (po-pá) obědu těstoviny na několik různých způsobů (se zeleninou, tuňákem, sýrem...) nebo jednou za čas (když zrovna nejsou doma holky) si uvaříme pravé italské rizoto s mořskými plody, k čemuž nesmí samozřejmě chybět i sklenice dobrého bílého vína :-)

         U kosmetiky obměňuji především sprchové gely a vůně, protože u ostatních kosmetických produktů mám už své favority, které se mi nechce odsouvat na vedlejší kolej. Vůni ovoce a květin si tak dopřávám hlavně ve sprše, kdy se na tu slunečnou pohodovou atmosféru naladím alespoň hned ráno :-) Sice i tady mám své oblíbence v podobě sprchových gelů od značky Fenjal (více tady), kterých se nechci vzdát, ale na druhou stranu uznávám, že slunce a lehkost teplejších měsíců mi až tak nepřipomínají… Proto je občas prostřídám s nějakým sladčeji vonícím gelem - momentálně mám od Yves Rocher Granátové jablko ze Španělska a od Bourjois Paris Růžové dřevo a fazole tonka. Obojí mi však přijde spíše na čichový efekt, pocit svěžesti nějak zvlášť nevnímám (obzvlášť po srovnání s gely Fenjal). Hodně dobrý byl i italský sprchový gel od Bottega Verde (konkrétně ten s mlékem z kosatce a arganu), který nejen krásně voněl, ale dodal i onen pocit svěžesti… Bohužel ho nemám vyfocený, protože ten mi dělal radost loni :-)



          Co mám zkušenost, tak letní vůně (…sladké tóny ovoce, květin) se obecně daří Yves Rocher. K jejich sprchových gelům a tělovým mlékům se krásně čichá… Mně však bohužel jejich kosmetika nějak nesedí, proto k nim chodím nejčastěji právě jen pro sprchové gely a šumivé tablety do koupele :-) A potom ještě příjemnou lehkou vůni, která se pěkně hodí i do prosluněných dní, má samozřejmě NUXE.

          No… a když je těch stresů okolo mě tolik, že se mi nedaří si to slunečné pohodové počasí užít ani skrze tyto vylepšováky, tak sahám po knihách o Toskánsku od Frances Mayesové. Na jejích příbězích z prostředí krásné toskánské krajiny je pěkně vystižena ta italská lehkost bytí a obyčejná radost ze života. Při čtení o italském požitkářském způsobu života, tamější krajině a receptů v knize uvedených se mi většinou povede se zklidnit a naladit na optimističtější vlnu… Problémem těchto knih je jen odolat pokušení se tam hned odstěhovat!



          Když se teď ale dívám z okna, tak je fakt, že na tento článek je evidentně ještě brzy… Jenže ty minulé slunečné dny ve mne ten pocit léta a volnosti vyvolaly a musela jsem ho prostě hodit na papír. Tak snad se počasí zase brzy uklidní, ať se mohu opět alespoň v myšlenkách přenést do toho uvolněnějšího středomořského životního tempa :-)

4 komentáře:

 1. Ach ty sny, viď...
  Když jsem minulý rok přiletěla z Neapolského zálivu, byla jsem toho plná, stříkalo to ze mě, já cítila, že jsem musela být v minulém životě Italkou. Hlavně ale pro ten jejich temperament, pro jejich gestikulaci, pro jejich živelnost, kafíčkaření na každém rohu a drbání na každém rohu.
  Ty jsi ode mě diametrálně odlišná, přesto všechny atributy, které jsi vypsala, tak ty skutečně chápu, jen by to chtělo mít hodně tučné konto.
  Shrnutí...napsala jsi poutavé povídání, co chytí za srdce každého, kdo přičichl k Itálii...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím tučným kontem mi nezbývá než souhlasit... Raději ale na tuto "maličkost" nemyslím, protože jinak by byl s veškerým sněním konec :-) A já nutně potřebovala se na chvíli oprostit od momentální šílené reality... A Itálie se svým nakažlivě pohodovým životním stylem je k tomu ideální. Je fakt, že jsem docela klidná povaha - ale právě proto mě baví tu jejich živelnost sledovat :-)

   Vymazat
 2. Krásný životní styl sis vysnila, Pavlíno. Pěkně se to čte a fantazie při tom pracuje na plné obrátky:-)
  Zrovna včera proběhla v rádiu anketa, kterou destinaci mají Češi nejvíce v oblibě. Ač jsem si naivně myslela, že to bude Česko, je to Tvoje oblíbená Itálie:-)
  No tak jsi nás pěkně naladila na letní teploty a za oknem jsou spíše podzimní. A vypadá to na pěkně studené Velikonoce. Kdybych zatoužila po slunečné náladě, přečtu si Tvůj příspěvek znovu:-) Hezké, děkuji.
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :-) Původně jsem chtěla sepsat tento článek v době, kdy bylo ještě hezky, ale život se svými zkouškami zase zapracoval... a dostala jsem se k tomu až teď. Ale aspoň jsem při to zasnění se na chvíli zapomněla na momentální problémy... a snad tedy článek poslouží i jako zlepšovač nálady :-)
   A že vyhrála Itálie mě nepřekvapuje - obzvlášť, když včera za oknem soutěžil vítr s deštěm, asi nás víc chtělo utéct někam za teplem :-) Měj se pěkně, P.

   Vymazat