28. března 2017

Do jarní nálady

          se pomalu dostává naše domácnost… a já taky. No, popravdě řečeno je to spíše opačně – protože já konečně nabírám zase energii ze slunečního záření, tak šanci na postupné změny, opravy, zkrášlování apod. dostalo i moje okolí… Jinými slovy, z pasivního člověka čekajícího na definitivní konec zimy se stal zase člověk aktivní, schopen začít konečně něco dělat.

          Období začátku opravdového jara - kdy konečně rtuť teploměru neklesá pod 5°C (alespoň přes den), sluníčko krásně hřeje na jasně modré obloze, příroda zase dostává zřetelné barvy, zpoza otevřeného okna je slyšet hvizd ptáků (a vtíravý zvuk sekaček…), na zahradách za domy pilně zahradničí sousedi (a já je pozoruji z terasy :-)) a na ulicích zase děti po zimě provětrávají svá kola a odrážedla – je pro mě ohromně dobíjející. V tomto období mám vždy pocit, že konečně začíná další rok… že se všechno zase probouzí a nabírá energii na další koloběh života...

          A tímto způsobem to působí i na mě. Najednou mám chuť se pouštět do věcí, do kterých se mi ke konci zimy nechtělo, které ležely několik týdnů ladem… Dokonce zvládnu i víc aktivně náročnějších prací za jeden den, trávím víc času v kuchyni a v hlavě mi dokonce začaly i probleskovat nápady na reorganizaci (především bydlení a šatníku), které navíc dokážu proměnit i ve skutečnost! A taky jsem se konečně dokopala k tomu absolvovat kontroly u doktorů, které jsem pro nedostatek energie a nadšení stále odsouvala „až na pak“. Nicméně tohle období má i jednoho strašáka, který mě většinou po čase doběhne – přepálení startu a pak na mě padne depresivní jarní únava… Naštěstí se ale stále zlepšující počasí postará o to, že mě ta nepříjemná únava zase brzy přejde :-)

          A protože to skutečné jaro právě začalo a já energii teprve nabírám, začínám se konečně s „plným“ nasazením aktivně pouštět do nových (nebo alespoň do vylepšování „starých“) věcí. Počínaje hozením naší domácnosti do jarního hávu a mírným oživením mého šatníku, přes opětovnou reorganizaci dětského pokojíku a využití i zbytkových zimních zásob při pečení (v lednici jsem měla stále Salko, na které se už v rámci předvánočních příprav nedostalo…) a konče vrhnutím se do nějaké zcela nové aktivity… Loni tou novou aktivitou bylo právě založení tohoto blogu – sice si pak na svůj skutečný systematický rozjezd musel blog ještě pár měsíců počkat (a kupodivu to nebylo kvůli přepálení startu…), ale ten rozhodující krok přišel právě v tomto období „začátku“.
   
  
   Ovocný salko dort... 


          Momentálně se nacházím v této hodně praktické rovině, kdy v podstatě kudy projdu, tam něco změním… A v hlavě mám stále několik nápadů, kam bych se ještě mohla vrtnout. A tak, abych nepřepálila ten start a také nepromarnila tohle období (kdy něco končí a něco dalšího začíná…) a prostě se i v tom životě zastavila, si dopřávám i to, co mám nejraději… Posadit se venku na terase, popíjet kafe, přikusovat něco dobrého (sladkého), nahřívat si kůži, vdechovat čerstvý jarní vzduch a přitom poslouchat ono hvízdání ptáků, veselé hovory z ulice (i ty sekačky)… a listovat si časopisem nebo se začíst do napínavé knížky… Bez této chvíle a bez vrhání se do nových věcí si začátek jara prostě neumím představit!   
A koutek pro bezlepkáře: Nedávno jsem se dostala do Lidlu a všimla jsem si, že tam stále mají regál s bezlepkovými výrobky. Nabídka je sice omezená, ale aspoň nějaká... Pokud jsem tedy někoho v minulých příspěvcích navnadila na bezlepkovou Marlenku (klasickou nebo ve formě koulí), tak ji v Lidlu můžete sehnat. A kromě Marlenky tam momentálně koupíte i bezlep. těstoviny, pizzu, rybí prsty, nějaké oplatky a samozřejmě kukuřičné křupky. Speciální nabídku bezlep. potravin teď ale Lidl nedeklaruje, tudíž je možné, že podobný sortiment "bezlepků" bude mít snad delší dobu. Bylo by to fajn :-)

8 komentářů:

 1. Jojo, to mi vždycky říká můj muž - hlavně nepřepálit začátek:-))
  Ale když ono to jde teď samo, co? Inspirace se jen hrnou a všude je vidět něco ke zvelebování.
  Tak hlavně nezapomeň na kafe a klid:-)
  Pěkný večer
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, právě - protože to jde teď samo, tak se toho snažím využít a udělat co nejvíc, než mě ta aktivita zase přejde... A začátek stejně přepálím... jako každý rok, a pak se na to budu zase vymlouvat :-)
   A bez kafe a klidu by to samozřejmě nešlo :-)
   Krásné dny, P.

   Vymazat
 2. Posílám obrovskou nůši energie !!!
  Mám na tobě ráda to vytříbené požitkářství, umíš si to na rozdíl ode mě užít. Já mám díky svým přepáleným začátkům bolavá záda, nohy, ale já to fakt jinak neumím.
  Je dobře, že si mysl zaměstnáváš novými věcmi a od navíc za blog.
  Užívej sluníčko a pohodu, já jsem v neděli skandálně na zahradě někam uložila kávičku a našla jí, až byla studená...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :-) Já se potřebuji občas i zastavit (a jen tak si zafilosofovat nad životem), abych nabrala síly na další běh... a tak o tom aspoň píšu :-) U mne se ten přepálený start naopak projeví náhle (bez upozornění ve formě bolesti) - prostě najednou vysíleně padnu :-)
   A ten pech se "ztraceným" kafem znám - obzvlášť teď ze začátku jara, jak je člověk pořád v poklusu a všude možně něco po zimě vylepšuje... Pak si dělám rovnou další :-) Pohodový a "nebolavý" den, P.

   Vymazat
 3. To je moc krásný začátek jara, tak ať je vše takové pohodové. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :-) Také jsem využila krásného počasí a přesunula jsem se i se šálkem kávy ven na vzduch... Je to dobrý dobíječ energie:-)
   Též přeji víc takových klidných chvilek, P.

   Vymazat