28. února 2017

Na první jarní chvíli

          jsem se těšila několik posledních týdnů… a o víkendu se konečně ukázala. A já si ji užila... Letos snad přišla i dřív než minulé roky. Ale možná je to jen můj vnitřní pocit… Letos zima (= ta opravdová, fyzická) byla celkem dlouhá a já teď ke konci cítila, že potřebuji už nutně dobít zase slunečním svitem. Anebo jsem si tu první jarní chvíli předešlé roky tak intenzivně neuvědomovala, přece jen jakési „teplo“ bylo po většinu zimních měsíců. Tentokrát byl ten předěl mezi vytrvalým chladem a jasným slunečným dnem výraznější.

          O to víc jsem si užila tu chvíli, kdy jsem si mohla zase po několika studených měsících sednout na prosluněnou terasu a nechat na sebe vanout čerstvý vzduch. V ten moment ani nevadí, že sedím zatím jen na studeném okenním parapetu… jde o to ten záblesk jara nepropásnout a užít si ho. Nastavit obličej slunci, nad hlavou poslouchat hvízdání ptáků (opravdu!), dýchat čerstvý vzduch a ruce si hřát o hrnek horkého čaje. Vnímat jen to jasno, slunce, jarní čerstvost… A nasát si tu slunečnou atmosféru do zásoby, než se zima definitivně rozloučí.

          Mám to tak s každým ročním obdobím, vždycky se ke konci jednoho ročního období těším na to další v řadě. Ke konci podzimu se těším dokonce i na zimu :-) Ale na jaro se stejně začnu těšit o dost dřív než na ta ostatní období… Těším se, až se zase budeme moct zabydlet i na terase, až ten přechod mezi vnitřkem a venkem bude snadnější (jen na sebe hodit svetr a překročit práh), až si budu moct sednout s knihou a dekou na vzduch, až zase uvidím venku barvy… a taky se těším, až si budu moct terasu zase zútulnit a udělat tak z ní opět další „místnost“ k bydlení. Už od ledna vymýšlím, jaké květiny a ovocné keře si letos zasadíme a každý rok pak doufám, že už konečně letos budu mít čas ty rostliny zalívat a opečovávat (holky už jsou trochu větší, tak snad letos už by kytky přežít mohly... no, je to jako každý rok). V únoru pak projíždím e-shopy a hledám inspirace na květináče a různé dekorace, které by rozšířily naši domácí atmosféru i na terasu… a sním o tom, jak to pak bude jako celek krásně a útulně vypadat.
          Pravda - skutečnost je nakonec jiná, protože jsem vždy jednak konfrontována se stavem svého účtu a jednak se svojí bujnou fantazií. Moje výplody mysli totiž postupně narážejí na omezenou nabídkou v obchodech a tudíž musím o trochu ze svých požadavků slevovat…

         Ale co na tom teď záleží… Začátek jara, první sluneční paprsky a nový příval energie je přece o snění. Všechno se pomalu probouzí a nabírá sílu… A na začátku je vždy dobré mít sny :-)


         Krásný vstup do jara!     

6 komentářů:

 1. Pavlínko, moc krásně jsi se rozloučila a byť nostalgické, ohromně nabíjející a pozitivní povídání, také jsem se radovala a ani jsem se neprsila, makala a měla jsem kvalitně přičoudlo.
  Krásný březen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, já se ráda občas vykecám na papír :-) Nemám právě na čem makat, protože většina kytek moji péči loni (i předloni..., bylo toho v posledních letech nějak moc) nevydržela, tak si začátek jara prožívám zatím takto vnitřně :-) Věřím, že Ti zahrádka dala o víkendu zabrat... ale výsledek stojí za to, vypadá tak idylicky. Na fotky se pěkně koukalo :-) Pěkný večer, P.

   Vymazat
 2. Nádherné povídání...něco končí a něco nového začíná. Taky mám ráda to snění a představy o tom, co mě s novým obdobím čeká... Také v duchu plánuji rozmístění nových rostlin a dekorací. A závidím Ti tu alespoň malou chviličku na terase. Já jsem slunce prošvihla v posteli, ale kdo si počká...:-)
  Krásné dny. A klidně sni, jak je libo:-)
  H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta chvilička jarního ovzduší a snění už byla tak potřeba! :-) Škoda té nemoci... ale udělat si radost novou rostlinkou, je taky bezva způsob, jak přivítat první náznaky jara (a mimochodem - ten hyacint mě nahlodal, taky by se mi u nás líbil... :-) ). Měj se pěkně, P.

   Vymazat
 3. Pavli, ačkoliv mám zimu ráda a moc rádi si užíváme zimních sportů, jsem také ráda, že už konečně začíná jaro. Minulou neděli jsme se byli podívat na zahrádce a už jsem také přemýšlela kam co zasadíme, co vypěstujeme, kam si dám truhlíky s muškáty...Tohle plánování mě moc baví. :-) Tento víkend má být také slunečný a teplý, tak se určitě zase pojedeme na zahrádku podívat a vrhneme se na přípravu záhonků a terasy . Už se těším!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky to tak mám - na zimu se těším a chvíli si ji užívám... a pak jsem ráda, že je už jaro :-) A to plánování ze začátku jara je nejlepší...pak se totiž představy setkají s realitou :-) Stejně je fajn, že se dá po většinu roku "bydlet" i na terase/zahrádce, zútulnit si to rostlinami a mít vlastní ovoce nebo zeleninu (když se zadaří). Snad jste si zahrádku užili :-) Pěkný večer, P.

   Vymazat