21. února 2017

Mé nejoblíbenější hry

          s dcerami jsou ty tvořivé… a myslím tím především ty už předpřipravené :-). Kdy si doneseme domů z obchodu (nebo od prarodičů - zvlášť moje mamka nás jimi hojně zásobuje) krabici nebo sáček s obrázkem (či jakýkoli jiným výrobkem) a návodem, co s tím máme dělat. To si pak vždy s jednou dcerou sedneme, uděláme si kafe (ehm… já) a džusík (dcera) a lepíme, malujeme… po chvíli tedy spíše upadnu do pozice podavače propriet a chváliče… ale užijeme si spolu „holčičí“ chvilku, občas se i dozvím nějaké novinky ze školky a navrch si ještě něco pěkného vytvoříme.

          Tím, že jsou holky vzhledem k věku každá v jiné fázi schopností a dovedností, to mám celkem různorodé :-). Se starší teď nejvíce vlepujeme do obrázků tvary, barvy a tvoříme tak jakýsi „vystouplý“ obrázek nebo lepíme samolepky do knih k tomu určených. S mladší zatím zkoušíme malovat vodou obrázky, které po uschnutí zmizí a tudíž můžeme po chvíli malovat zase znovu. Starší dcera si tak procvičuje barvy a tvary a mladší dcera se učí, co to vůbec malování je.          Musím říct, že k této zábavě mě holky ani nutit nemusí. Podobné tvoření jsem měla ráda už jako malá… jen škoda, že tehdy toho tolik nebylo. Kolikrát mě až přechází zrak, co všechno se dnes prodává a občas bojuji i sama se sebou, abych si to nekoupila pro sebe… a když už to doma je, tak se musím při tom společném tvoření hodně krotit, abych větší část práce nechala na dceři… (ale ty vodové obrázky si občas tajně vymaluji :-)). Tyto chvíle s holkami mám ráda, protože v sobě zahrnují hned několik pro mě pozitivních věcí:
-       trávím aktivně čas s dcerami a mohu navíc u toho sedět, nemusím běhat po celém bytě s autíčky nebo s panenkami atd.
-        dozvím se u toho i nějaké novinky, o které se dcera při delším sezení nad „prací“ ráda podělí
-        mám dobrý pocit z toho, že se holky i učí nebo alespoň procvičují dovednosti
-        uspokojím svoji občasnou tvořivě-kreativní potřebu
-        a především: je u toho jakž takž ticho a vyčistím si mozek

          Na tom dětském tvoření je nejlepší právě to, že dcery se jím sice procvičují, ale já u toho mohu vypnout mozek a nepřemýšlet. Jen tak si nalepovat trojúhelníčky na předem vyznačená místa, bezmyšlenkovitě škrábat obrázek nebo jen namočit štětec do vody a přejet s ním přes obrázek... Tím, že se po mě nechce žádná fyzická ani složitější mentální aktivita, mohu nechat svoje myšlenky jen tak plynout… A navíc s bonusem – na konci této odpočinkové činnosti je nějaký pěkný výtvor a příjemně strávená chvíle s dcerami :-)    


4 komentáře:

 1. Nejvzácnější chvíle...
  Koukám, co je dneska za krásné kreativní hry. Budu se muset taky pro vnučku po něčem takovém poohlédnout. Líbí se mi vlepování různých tvarů do obrázku. Jak se ta hra jmenuje? Koukla bych na internet, kde se to dá koupit. Nebo jestli mi poradíš, budu ráda.
  Krásný večer Tobě i holčičkám:-)
  H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsou vděčné hry a opravdu moc pěkné:-) Nás jimi zásobuje především moje mamka, která na ně chodí do obyčejných papírnictví, kde je těchto věcí celkem dost a za přijatelné ceny (ve značkových papírnictvích jsou dražší). Konkrétně ta princezna je ze sady pěnových mozaik - našla jsem ji i tady: https://a-toys.cz/cz-detail-879062-mozaika-4-ks-princezna-velke-dilky.html. Je skvělá na procvičování tvarů a barev, jen ty čtverečky jsou hodně malé - ale dcera (3,5 roku to zvládá). Myslím, že Tvojí vnučce by se to mohlo líbit - je to barevné a takové holčičí :-) Krásný večer i Tobě, P.

   Vymazat
 2. No já jsem víc než nadšená, dnešní hraní s dětmi je tak úžasné...moc se vám to , děvčata, povedlo.
  Moje vnučka má teprve rok a půl, dnes jsme malovaly voskovkami,na takovou parádu si budeme muset ještě nějaký čas počkat...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme :-) Dcera má tyhle hry moc ráda (a já taky:-) ). K voskovkám snad brzy dospěje i naše mladší... Je fajn, když už jde s dětmi i něco tvořit, to jsou pak takové pohodové společné chvíle... Pěkný večer, P.

   Vymazat