1. února 2017

Leden

          a obecně začátek roku jsem letos vnímala jinak než ty předešlé. Především kdybych ho měla charakterizovat barvami, tak se mi propojil do studeně modré a bílé. Jak se to stalo, netuším… ale většina věcí, co se ke mně v lednu dostala nebo kolem mě nějak prolítla, byla laděna právě do těchto barev… Možná je to nějaká zaběhlá barevná kombinace pro leden (o které jsem do teď netušila), možná se letošní leden více lidem spojil s těmito barvami, možná je to těmi svatebními šaty, kterých jsem v lednu viděla nepočítaně (viz dřívější článek)... Ať tak či tak, způsobilo to, že při vzpomínce na právě skončený leden se mi vybaví právě tyto dvě barvy.

          A přestože mám ráda spíše teplejší (a útulnější) barvy, se mi ta kombinace studeně modré a bílé vlastně líbila. Jsou to barvy zimy a svým způsobem ještě umocnily tu letošní chladnou atmosféru začátku roku. Zima byla nejen venku, ale skrze studeně modrou a bílou se mi vecpala i do domu. A s hořící svíčkou v šedě-modrých svícnech před oknem a s bílým sněhem za ním, to vypadalo pěkně a kupodivu (pro mě) i útulně. Sice tuto kombinaci pravděpodobně nebudu preferovat i po zbytek roku (k jaru se mi moc nehodí), ale leden a únor celkem vystihuje.

          A když nad tím přemýšlím, tak tyto dvě studené barvy vlastně vystihují i jakési ochladnutí mezilidských vztahů po Vánocích. O adventním čase a Vánocích mívají lidé k sobě blíž, dělají si radost, kupují si navzájem dárky, někteří přispívají na charitu, ale po Vánocích (nebo spíše se začátkem pracovního procesu) se všechno vrátí zase zpátky a všechno se jakoby ochladí. Nemyslím tím, že by lidé začali být na sebe najednou zlí :-), ale v kontrastu s předešlým adventním časem je ten odstup mezi lidmi víc patrný… A tak to prostě je. Je to koloběh přírody, života… a tyto dvě barvy, které mě letošním lednem provázely, mi na ten koloběh všeho poukazovaly – nic není definitivní, jen se to točí v kruhu… se začátkem jara, léta a zimy přijdou zase jiné živější barvy, aby to celé skončilo zase u chladně modré a bílé.
          A díky sněhu, chladu a těmto dvěma barvám, mám letos konečně zase pocit, že zima se dá i užít (a nejen přežít…).


          Pěknou zimu i Vám.  

2 komentáře:

 1. Ta poslední fotka je strašně krásná... !
  A hezký počtení k tomu...
  Zdravím, J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za milý komentář :-) Letošní zima se povedla (vypadla pěkně i na fotkách... občas i na těch mých :-) ), ale už je stejně pomalu čas, aby na nás vykouklo to sluníčko a hlavně přišlo zase teplo... Mějte se pěkně, P.

   Vymazat