24. ledna 2017

Ticho

          = moje zbožné a v posledních letech nejčastější přání… Původně jsem dnes chtěla psát o něčem jiném, ale v hlavě mi hučí, tudíž bude tento článek spíše jakýmsi voláním po trošce klidu a tichu. Tím se vlastně vracím i k názvu tohoto blogu, protože ono kafe a klid je pro mě způsob, jak se nezbláznit z dvou malých aktivních a hlasitých dětí a šíleného životního tempa… Sice uznávám, že šílené životní tempo bylo doménou spíše minulého roku, ale ten neustálý hluk a šrumec a chaos je na pořadu dne neustále…

          Každý k životu potřebujeme něco jiného, co nám dává energii. Někdo si jde zaběhat nebo si vyjde na delší procházku, jiný místo toho volí rovnou spánek nebo se natáhne k televizi. Dobíjet energii jde klasicky – poklábosením s přáteli kdekoli mimo domov, vařením, čtením či hudbou puštěnou na plné pecky; anebo méně klasicky – skočit si padákem, pobýt si ve tmě, odjet někam hodně daleko… dobíječů energie je tolik, kolik jsme toho schopni vymyslet :-) Mým dobíječem je právě ono ticho. A jakkoliv se tento způsob může zdát být skromný, v domácnosti se dvěma malými dětmi se jedná spíše o výstřelek a přepych :-) (alespoň v té naší…) Nicméně chvíle, kdy neslyším žádný křik, hádky, dožadování se něčeho, skákání, bouchání, rozbíjení, domlouvání, ale ani dialog panenek barbie, vysvětlování chodu života mladší dceři od té starší, smích, xylofon, pianko… (těch zvuků s malými dětmi je tolik), ale místo toho slyším svůj vlastní mozek a bublající vodu v topení mě dokáže na chvíli zastavit, nadechnout se a zase nastavit na smysluplné fungování.


Tohle mi v poslední době stačí - ticho, svíčka, časopis a kafe (to jsem nestihla vyfotit, jak byla jeho potřeba akutní).

A tohle by byla paráda.
Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/104849497555234130/

          Paradoxní je, že tuhle potřeba ticha jsem si uvědomila až poté, co se mi narodily děti. Předtím, i když jsem si to tehdy neuvědomovala, jsem vlastně v tichu žila... A  za dobíječe energie (nějak nechápu, na co jsem ho vlastně tehdy potřebovala :-) ) jsem měla cestování. Tehdy mi pomáhalo odjet do cizích krajů a sledovat pomalý život a krásnou, pomalou a neznámou přírodu někde dál od domova. Tím, že jsem se přenesla do jiné společnosti a jiné okolní scenerie, jsem mohla na chvíli vystoupit ze svého života, stát se součástí jiné kultury a podívat se na svůj život zvenčí… Po návratu jsem si dokázala chvíli udržet onen získaný nadhled, pouštět se do změn životního stylu a být nějakou dobu víc v pohodě.


Ticho na moři... idyla!

Ticho v lese...

          Jenže časy se změnily a obávám se, že tahle dovolená s mými dcerami by mi už moc energii  nedobila (možná by ji spíš definitivně vybila…) Teď už mi jen stačí být chvíli sama se sebou v tichu. A když to tak po sobě čtu, tak ta potřeba ticha se fakt zdá být celkem skromný požadavek… Tak proč je tak těžké si to ticho zařídit?!

          A jak dobíjíte energii vy? :-)    

6 komentářů:

 1. Mluvíte mi z duše, Pavlíno. Miluju ticho a potřebuji ho ke svému životu. Když ho mám doma nedostatek, vyhledám ho především o samotě v přírodě, a tam prostě jenom jsem.
  P.S. A tu kávu...tu máme taky společnou:-)
  Pěkný večer.
  H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc Vám děkuji za pěkný komentář :-) Jsem ráda, že mou touhu po tichu taky někdo chápe a sdílí... už jsem si (v naší rodině) začínala připadat jako rarita :-) Pěkný večer i Vám.

   Vymazat
 2. I já se přidávám... :-) A nejradši mám ten klid noční... pravda, byť spánek mi pak čas od času dost chybí... Pozdrav posílám, Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To dobře znám - je tak těžké se přinutit jít spát, když je konečně za celý den ticho... o to horší jsou pak ty rána :-) Děkuji za komentář a přeji pěkný den, Pavlína.

   Vymazat
 3. Moje slova. Ticho je důležité, především abychom vyrovnali ten "hluk" kolem nás a někdy i v nás. A o tom, že ticho léčí je vlastně tak trochu i terapie tmou... Takže kdyby si někdy měla zájem, možnost by se vždycky našla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Verči, díky za nabídku :-) Jenom při terapii tmou by bylo to ticho sice optimální, ale té tmy by na mě bylo až moc :-) P.

   Vymazat